
Bent kartą gyvenime kandidoze suserga 75% moterų, o 8% moterų ši liga pasireiškia net tris kartus per metus. Kandidozė, dar kitaip vadinama pienlige. Ją sukelia balkšvasis mieliagrybis Candida albicans. Tai yra makšties mikrofloros grybelis, kurio galima rasti ne tik žmogaus organizme (makšties, žarnyno ar gerklės gleivinėje), bet ir maisto produktuose.
Paprastai Candida grybelis gyvendamas mūsų organizme, nesukelia jokių nepatogumų, nes jo dauginimąsi stabdo normali mikroflora. Tačiau, jei organizmo mikroflora pakinta, atsiranda grėsmė grybelių plitimui. Taigi, kai sutrinka mikrofloros pusiausvyra, ji nebeatlieka organizmo apsauginės funkcijos.
Kokie simptomai?
Dažniausiai moterys skundžiasi stipriu niežuliu, deginimo pojūčiu makštyje, negausiu kraujavimu, varškės pavidalo išskyromis, skausmingu šlapinimusi. Lytiniai santykiai kandidozės metu gali būti skausmingi.
Medicinos specialistai įspėja, kad pienlige gali sirgti ir vyrai. Taigi, svarbu gydyti abu partnerius. Tačiau gydytojai taip pat pabrėžia, kad tai nėra lytiniu keliu plintanti liga.
Pienligė gali sukelti net psichologinių problemų. Sutrikus makšties mikroflorai, jaučiamas nuolatinis lytinių organų skausmas, niežėjimas, perštėjimas, o tai apsunkina ir kasdienį moters gyvenimą. Šis diskomfortas sukelia liūdesį, pyktį, nepilnavertiškumą.
Kokios priežastys?
Pienligės simptomai dažniausiai išryškėja tais atvejais, kai nusilpsta imunitetas, sergant endokrinininėmis ligomis, vartojant hormoninę kontracepciją ar antibiotikus, naudojant netinkamus prausiklius. Ginekologai pabrėžia dar tokias priežastis kaip skurdi moterų mityba, dietos, dažnas saldumynų vartojimas.
Patarimai, kaip išvengti pienligės