Oda yra žmogaus apsauginis šarvas, kuris saugo kūną nuo išorinių veiksnių. Kai oda “suserga”, apsauginis kūno barjeras neatlieka savo funkcijos. Vadinasi, oda lengvai į organizmą praleidžia alergenus, bakterijas ar kitus dirgiklius. Svarbu ir tai, jog pro pažeistą odą išgarinimas vanduo, todėl oda sausėja.
Atopinis dermatitas yra viena populiariausių lėtinių ligų, kurios sukelia uždegimą. Atopiniui dermatitui būdingas intensyvus niežėjimas, sausumas, paraudimas, bėrimai, šašai ar net žaizdos. Statistika rodo, jog šios ligos eiga yra aštrėjantis procesas. Pastebėta tendencija, jog tie vaikai, kurie kūdikystėje kentėjo nuo atopinio dermatito simptomų, serga ir kitomis alerginėmis ligomis. Pavyzdžiui, 30% vaikų išsivysto alerginė astma, kuri medicinos specialistų įvardijama kaip sunkiausia alergijos forma. Net 60% vaikų kenčia nuo alerginės slogos, kuri pasireiškia varvančia ir užsikimšusia nosimi, niežtinčiu gomuriu, ausimis, ašarojančiomis ir paraudusiomis akimis.
Atopinio dermatito priežastys
Nors atopinio dermatito priežastys nėra iki galo aiškios, tačiau medicinos specialistai tvirtina, kad atopinis dermatitas yra įvairialypė liga. Kadangi priežastys kompleksinės, manoma, kad didžiausią įtaką turi aplinkos, genetinių ir imunologinių veiksnių sąveika. Įdomu tai, jog ne tik gyvenimo būdas, miego ir darbo rėžimas, bet ir gyvenamoji vieta gali iššaukti atopinio dermatito simptomus.
Pasirodo, tie, kurių socialinis išsivystymas aukštesnis bei tie, kurie gyvena mieste, dažniau serga šia odos liga. Gydytojai pateikia prielaidą tokiai tendencijai ir teigia, jog aukštesnes pajamas gaunantys žmonės dažniau ir daugiau naudoja higienos priemonių. Muilas, įvairūs putojantys prausikliai su kvapikliais, vonios putos, cheminės medžiagos alergizuoja odą. Dažnas prausimasis pateisinamas noru apsisaugoti nuo virusų ir bakterijų. Tačiau tokiu atveju mūsų imuninė sistema „išsiugdo“ aktyvią dirgiklių stebėsenos sistemą, todėl vos tik susiduria su bakterija ar virusu signalizuoja organizmui apie pavojų. Būtent dėl šios priežasties mėgstantys švarą kenčia nuo sunkesnių atopinio dermatito ligos simptomų.
Medicinos specialistai taip pat išskiria tokius pavojingus alergenus, kaip: gyvūnų plaukai, dulkių erkutės, žiedadulkės. Dažnu atveju pastebima, kad egzotiniai vaisiai, kiaušinių baltymai, pienas, jo produktai, šokoladas, jūros gėrybės taip pat gali sukelti atopinį dermatitą.
Kaip prižiūrėti odą?
Labai svarbu sergančią odą intensyviai drėkinti kremu, nes taip sumažinamas įkyrus niežėjimas, nuraminama pažeista oda, atkuriamas jos apsauginis barjeras. Tačiau odos drėkinimas ir rūpinimasis turi tapti kasdieniu įpročiu. Dermatologai rekomenduoja drėkinti visą kūno odą, o ne tik pabertas ar sausas zonas, nes liga paveikia ir sutrikdo viso kūno odos funkcijas.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į pasirinkto kremo sudėtį. Atopiškai, sausai odai medicinos specialistai rekomenduoja rinktis priemones, kuriose yra keramido NP (pvz. Derma Forte). Keramidas NP – tai visame pasaulyje dermatologų pripažinta viena iš efektyviausiai odą drėkinančių medžiagų. Ši veikloji medžiaga ne tik mažina odos polinkį netekti vandens, bet ir stprina epidermio apsauginę funkciją.
Taigi, norėdami pagerinti savo ar savo šeimos nario gyvenimo kokybę – nedelskite, nes ši odos liga yra uždelsta veikimo bomba. Atopinį dermatitą galima suvaldyti, tereikia imtis patikimų, medicinos specialistų rekomenduojamų priemonių.