Sauskelnių dermatitas – viena dažniausių odos problemų, su kuria susiduria naujagimių ir kūdikių tėveliai. Medicinos specialistai teigia, kad ši bėda gali kamuoti maždaug iki antrųjų vaikučio metų. Pasauliniu mastu mokslinės literatūros šaltiniuose vystyklų dermatito paplitimo rodikliai skiriasi ir svyruoja nuo 16% iki 65%. Fiksuojama, kad JAV sauskelnių dermatitu suserga apie 50% kūdikių ir sudaro apie 25% apsilankymų pas pirminės sveikatos priežiūros gydytojus dėl dermatologinių nusiskundimų pirmaisiais gyvenimo metais.
Kokie yra sauskelnių dermatito simptomai?
Sauskelnių dermatitas – tai uždegiminiai bėrimai sauskelnių srityje, kuriam būdingi šie simptomai:
- Bėrimai šiose odos srityse: sėdmenų, genitalijų, šlaunų, apatinės pilvo dallies
- Perštėjimas ir deginimas pažeistose odos vietose
- Odos paraudimas, spuogeliai
- Kūdikis neramus, blogai miega
Kokios sauskelnių dermatito priežastys?
Medicinos specialistai akcentuoja, kad sauskelnių dermatito priežastys paprastai būna daugialypės, pavyzdžiui:
- Odai neleidžiama “prasivėdinti”. Naujagimio oda yra labai gležna ir jautri, o ilgą laiką uždengta sauskelnėmis ji sudirginama. Apsauginis odos barjeras pažeidžiamas drėgmės ir šilumos, todėl susidaro palankios sąlygos infekcijai.
- Nepritaikytos kūdikiui arba prastos kokybės higienos priemonės, pvz. šarminiai prausikliai, kurie suerzina odelę.
- Netinkamos skalbimo priemonės, kuriose gausu kvapiklių ir dažiklių.
- Per retai keičiamos sauskelnės.
- Prieš keičiant sauskelnes kūdikio užpakaliukas nenuprausiamas arba po prausimo tinkamai nenudžiovinamas.
- Netinkamos, prastos kokybės, orui nelaidžios sauskelnės.
Kaip išvengti sauskelnių dermatito?
- Reguliariai keiskite sauskelnes. Atminkite, jog naujagimiams sauskelnes reikia keisti dažniau t.y. ne rečiau nei kas 1-2 val., vyresniems – kas 4 val. . Tačiau jei kūdikis pasituština, nelaukite, kol sudirgs odelė, pakeiskite sauskelnes iškart.
- Kruopščiai nuplaukite kūdikio odelę vandeniu ir atidžiai nusausinkite prieš keičiant naujas sauskelnes. Drėgnas servetėles naudokite tik išimtiniais atvejais.
- Neeksperimentuokite su sauskelnėmis. Kartais nutinka taip, kad tėveliai nusprendžia išbandyti skirtingus sauskelnių prekinius ženklus. Jei jau prisitaikėte sauskelnes, geriau neeksperimentuokite, ypač pirmaisiais mėnesiais, kai naujagimio odelė dar labai gležna.
- Leiskite odelei “prasivėdinti”. Suformuokite įprotį, kad po užpakaliuko prausimo bent 10 min. leisite odelei vėdintis.
- Kūdikio rūbelius, patalynę skalbkite neutraliais skalbikliais.
- Turėkite pasiruošę tinkamas priemones sauskelnių dermatitui ir iššutimams spręsti iš anksto. Pastebėję pirmuosius požymius nedelskite, nes infekcija gali išplisti ir apimti didesnius odos plotus. Be to, kūdikiui net ir mažas pažeistas odos plotelis yra itin skausmingas. Atminkite, jei negydysite ligos iškart, pažeistoje odos vietoje gali išplisti Candida infekcija.
Taigi, rekomenduojama namuose turėti Dermolivo putas nuo iššutimų ir sauskelnių dermatito. Dermolivo putos yra turtingos išskirtine sudėtimi, nes su pantenoliu, cinku, vitaminu E ir ekologišku ypač tyru alyvuogių aliejumi. Svarbu žinoti, jog šios putos nesausina mažylio odelės, nes būtent unikalūs ingredientai: EvoGold (ekologiškas ypač tyras alyvuogių aliejus), vitaminas E bei pantenolis atlieka drėkininimo funkciją.