Viduriavimas: kada sunerimti?

TitulinisTinklaraštisVaiko sveikata
Viduriavimas: kada sunerimti?

Ir kuris gi vaikas užaugo neviduriavęs? Šis negalavimas, kad ir koks nemalonus būtų, dažnai būna tiesiog… neišvengiamas. Mažyliams dažnai kyla virškinimo bėdų. Juk jų virškinamasis traktas dar vystosi, ir šis procesas ne visada būna sklandus. Taigi viduriavimas – vienas labiausiai paplitusių sutrikimų. Tačiau nereikėtų manyti, jog jis – visiškai nereikšmingas. Viduriavimas gali prasidėti dėl įvairių priežasčių, ir bet kuriuo atveju jis visada kelia vienokias ar kitokias rizikas. Taigi pamėginkime išsiaiškinti, kas sukelia kūdikių ir mažų vaikų viduriavimą, kuo jis pavojingas ir kaip mažyliui padėti.

Kodėl kūdikis viduriuoja?

Kol kūdikis maitinamas krūtimi, jo išmatos yra skystos, tyrės konsistencijos, ir tai yra normalu. Dažniausiai pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais kūdikiai tuštinasi tiek kartų, kiek yra maitinami, t. y. 8-10 kartų per dieną.

Išmatos paprastai sutirštėja tada, kai mažylio valgiaraštyje atsiranda kitų patiekalų – jis pradedamas maitinti tyrelėmis, košėmis, mišiniais. Iki tol, nepaisant išmatų konsistencijos, svarbiausia – stebėti vaikučio savijautą. Jei jis yra žvalus, netapo labiau mieguistas ar vangus, normaliai priauga svorio, įgyja jo amžiui būdingų įgūdžių – viskas gerai, priežasčių nerimauti nėra.

Kelių mėnesių sulaukusių kūdikių mikroflora jau turėtų būti susiformavusi, taigi jei vaikas pradeda viduriuoti, jo išmatų konsistencija tapo skystesnė nei prieš tai – organizme kažkas išsibalansavo, arba mažylio mityba netinkama. Dažniausiai tokią būklę šio amžiaus kūdikiams sukelia vaistiniai preparatai, pradėtas primaitinimas – kūdikio organizmui raciono pakeitimas gali tapti streso priežastimi. Taip pat gali būti užklupusi infekcija, alergija ir pan.

Artėjant prie pirmojo gimtadienio vaiko žarnyno mikroflora jau būna visiškai susiformavusi, ir užklupusio viduriavimo jau niekaip negalima priskirti diagnozei „augant taip būna“. Taigi ieškokite priežasčių. Tai gali būti infekcija, mitybos režimo sutrikimai (netinkamas maistas arba persivalgymas), apsinuodijimas, taip pat viduriavimą gali paskatinti alergija, medikamentai.

Kuo pavojingas viduriavimas?

Jei viduriavimas neapsiriboja keliais kartais, tai gali pridaryti rimtų nemalonumų. Bene pirmiausia ir akivaizdžiausia problema – kad organizmas netenka daug skysčių. Užsitęsusi dehidratacija sutrikdo inkstų ir smegenų veiklą. Jei vaikas viduriuoja, ėmė rečiau šlapintis – tai jau nerimą keliantis signalas, kad mažyliui trūksta skysčių.

Kartu su skysčiais organizmas netenka ir itin svarbių kalio druskų, chloro, natrio. Sutrinka vandens ir elektrolitų pusiausvyra, kinta kraujo spaudimas, temperatūros reguliavimas, medžiagų apykaita, trinka audinių aprūpinimas deguonimi.

Viduriuodamas vaikas dažniausiai praranda apetitą, o stingant skysčių jam darosi silpna, trūksta energijos. Be to, viduriuojant sutrikdomas maistingų medžiagų įsisavinimas per žarnyną, mažylis patiria bemaž visų vitaminų, mineralų, kitų svarbių maistinių medžiagų trūkumą.

Paspaudę nuorodą, matysite informatyvų video reportažą, kuriame paaiškinama, kas vyksta viduriavimo metu ir kokios priemonės gali padėti. Sužinokite: https://bit.ly/3fccQHM

Jei viduriuojančio vaiko išmatose pastebite gleivių ar kraujo, skubiai kreipkitės į gydytoją. Tai gali būti pavojingų infekcijų ir net vidinio kraujavimo požymis.

Kaip padėti viduriuojančiam vaikui?

Priežastis. Visų pirma būtų gerai nustatyti, kas galėjo sukelti viduriavimą, ir pašalinti priežastį. Pats viduriavimas yra tik simptomas, o ne liga. Taigi jį stabdydami jūs tikrai neišgydysite galbūt prasidėjusios ligos. Jei vaikas viduriuoja, tegul ir nesmarkiai, bet ilgiau nei dvi dienas, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Svarbiausia – skysčiai. Stebėkite, kad vaikas gautų pakankamai skysčių. Idealiu atvejų jų turėtų gauti tiek, kiek neteko. Būtų itin gerai, jei mažylis sutiktų gerti ne tik paprastą vandenį, bet ir elektrolitų tirpalą. Tiesa, dėl dozės ir dažnumo, kada tokius preparatus gerti, pasikonsultuokite su gydytoju – jis parinks tinkamiausią planą atsižvelgdamas į jūsų vaiko svorį, amžių, būklę.

Valgiaraščio revizija. Peržiūrėkite vaiko meniu. Išbraukite iš jo visus naujus produktus, kuriuos neseniai įvedėte. Gali būti, kad būtent kažkuris jų tapo viduriavimo priežastimi. Jei kūdikis visai mažas, geriausias jam maistas viduriuojant – mamos pienas. Vyresniam vaikui galite duoti sultinio, švelnių košelių. Jei mažylis jau valgo viską nuo šeimos stalo, pasirūpinkite, kad artimiausiomis dienomis jo lėkštėje nebūtų sunkaus, kepto maisto, labiau tiks lengvi maltinukai, daržovių sriubos ir troškiniai.

Mažiau yra daugiau! Maitinkite vaiką dažnai, bet mažomis porcijomis. Maisto kiekį galima sumažinti bent trečdaliu. Prie įprasto režimo galėsite grįžti praėjus 3–4 dienoms po to, kai viduriavimas visiškai liausis.

Atkurkite mikroflorą. Kad atkurtumėte normalią žarnyno mikroflorą, galite duoti vaikui jūsų gydytojo rekomenduotus probiotikus – preparatą, kuriame yra bifido- ir laktobakterijų. Svarbiausia – paisykite nurodytos dozės. Tokie preparatai normalizuoja mikroflorą ir padeda susitvarkyti virškinimui.

Duokite preparatų su diosmektitu (pvz.Catidral). Diosmektitas – tai natūralus molis, kuris suriša žarnų spindžio skysčius, kietina išmatų konsistenciją ir retina tuštinimąsi. Visos čia paminėtos priemonės jokiu būdu negali pakeisti gydymo. Jos tik padeda palengvinti vaiko būklę, iki bus nustatyta diagnozė ir skirtas gydymas. Dažnai atrasti susirgimą, sukėlusį viduriavimą, galima tik atlikus nuodugnius tyrimus ir laboratorinę analizę, mat dauguma kitų simptomų nebūna labai akivaizdūs.

Kada kreiptis į gydytoją?

Vieną kartą vaikui suviduriavus kreiptis į gydytoją atrodo nelogiška. Todėl atidžiai stebėkite mažylio būklę, kad nepraleistumėte išryškėjusių kitų simptomų. Jei viduriavimas keletą kartų pasireiškė ir liovėsi, mažylis jaučiasi normaliai – tikriausiai viskas gerai, organizmas pats susitvarko su laikinais nesklandumais. Tačiau jei mažyliui atsirado vienas ar keletas kitų simptomų (karščiuoja, vemia, atsirado bėrimų, būklė blogėja) – skubiai kreipkitės į gydytoją.

Šaltinis: „Mažylis 2020” spalis/lapkritis

Rekomenduojame

Viduriavimas: kada sunerimti?
Milteliai nuo viduriavimo geriamajam tirpalui paruošti CATIDRAL, 20 vnt.
Viduriavimas: kada sunerimti?
ORSALIT skystas maisto papildas, 200 ml
Visi tinklaraščio įrašai

Susiję tekstai

Rodyti visus
Pediatras atsako: iššutimų navigatorius
Pediatras atsako: iššutimų navigatorius
Sausa vaiko oda? Atmintinė, kaip ją prižiūrėti
Sausa vaiko oda? Atmintinė, kaip ją prižiūrėti
<strong>Sauskelnių dermatitas ir iššutimai. Kaip gydyti?</strong>
Sauskelnių dermatitas ir iššutimai. Kaip gydyti?
<strong>Sauskelnių dermatitas. Ką būtina žinoti tėveliams?</strong>
Sauskelnių dermatitas. Ką būtina žinoti tėveliams?
Atopinis dermatitas. Kas gresia negydant?
Atopinis dermatitas. Kas gresia negydant?
Atopinis dermatitas. 15 priežasčių, dėl kurių oda kenčia
Atopinis dermatitas. 15 priežasčių, dėl kurių oda kenčia
Vaikų ūminis gastroenteritas: priežastys, diagnostika ir gydymas
Vaikų ūminis gastroenteritas: priežastys, diagnostika ir gydymas
Ką daryti, kad žaizda užgytų greičiau?
Ką daryti, kad žaizda užgytų greičiau?
Vasaros išdaiga – viduriavimas. Vienai amžiaus grupei tai gali baigtis net mirtimi.
Vasaros išdaiga – viduriavimas. Vienai amžiaus grupei tai gali baigtis net mirtimi.
Viduriuoja vaikas? Kaip išvengti blogiausio scenarijaus? Konsultuoja Dr. Indrė Plėštytė- Alminė.
Viduriuoja vaikas? Kaip išvengti blogiausio scenarijaus? Konsultuoja Dr. Indrė Plėštytė- Alminė.
Kodėl skysčių netekimas yra gyvybiškai svarbus vaikams? Ką būtina žinoti?
Kodėl skysčių netekimas yra gyvybiškai svarbus vaikams? Ką būtina žinoti?
Vaiko viduriavimas. Kaip skubiai padėti ir išvengti komplikacijų?
Vaiko viduriavimas. Kaip skubiai padėti ir išvengti komplikacijų?