1.Vartojami vaistai
Reakcija į tam tikrus vaistus gali sukelti viduriavimą, pavyzdžiui, antibiotikai, vaistai nuo kraujospūdžio, vėžio, podagros ar sudėtyje turintys magnio.
2.Alergija ir alkoholis
Netoleravimas ar alergija maisto produktams, tokiems kaip dirbtiniai saldikliai, esantys maisto produktuose be cukraus, laktozės gali sukelti lėtinį viduriavimą. Viduriavimo priežastimi gali būti piktnaudžiavimas alkoholiu ar lėtinis alkoholizmas.
3.Diabetas
Apie 76% sergančiųjų diabetu kenčia nuo virškinimo sutrikimų, o vienas jų – viduriavimas. Diabetinis viduriavimas pasireiškia 5% sergančiųjų diabetu. Tokiu atveju būtina koreguoti ne tik mitybą, bet ir atstatyti skysčių ir druskų balansą.
4.COVID 19
Kai kuriems ligoniams, užsikrėtusiems COVID 19 virusu pasireiškia virškinamojo trakto sutrikimai. Ir vienas jų – viduriavimas. Tai yra vienas pirmųjų šios ligos simptomų, kuris paprastai trunka 1-3 dienas, bet gali trukti net iki 7 dienų.
5.Radiacija ir chemoterapija
Viduriavimas taip pat gali atsirasti po radiacijos ar chemoterapijos ir trukti net iki 3 savaičių.
6.Bėgimas
Atrodo neįtikėtina, tačiau bėgimas iš tiesų gali sukelti viduriavimą, ypač tiems, kurie yra ilgų distancijų bėgikai.
7.Žarnyno ligos
Tokios žarnyno ligos kaip opinis kolitas, Krono liga, dirgliosios žarnos sindromas, divertikulitas, mikroskopinis kolitas, celiakija yra neinfekecinės lėtinio viduriavimo priežastys. Daugeliu šių ligų atvejų viduriavimas gali pasireikšti geltonos spalvos išmatomis.
Viduriavimas ir komplikacijos
Manyti, kad viduriavimas nekenksmingas yra klaidinga, ypač jei ši liga užklupo kūdikius ar pagyvenusius žmones. Net vidutinio sunkumo dehidratacija šioms amžiaus grupėms gali sukelti mirtį. Taip nutinka todėl, kad prarandamas didelis kiekis vandens bei elektrolitai.
Viduriuojant skystis iš organizmo pašalinamas anksčiau nei jį gali absorbuoti žarnynas. Kai sutrikdomas skysčių ir elektrolitų įsisavinimas nustatoma dehidratacija. Pavyzdžiui, kūdikiams užsitęsusi dehidratacija gali sutrikdyti inkstų ir smegenų veiklą, todėl delsti negalima.
Taigi, visų pirma, esant viduriavimui, gydytojai įspėja, kad būtina atstatyti tiek skysčių, tiek druskų pusiausvyrą. Paprastas vanduo šiuo atveju netinka, nes jame nėra elektrolitų bei gliukozės, kurių apsinuodijimo metu organizmas gausiai netenka. Taigi, vėmimo ir viduriavimo atveju būtina vartoti diosmektito preparatus, kurių sudėtyje yra elektrolitai bei gliukozė (pvz.Catidral). Būtent Catidral preparatas atlieka dvi funkcijas: gydo viduriavimą ir atstato druskų bei skysčių pusiausvyrą. Taigi, nereikia pirkti dviejų preparatų. Be to, tinkamas visai šeimai.