Klaidinga manyti, kad apsinuodijimas maistu yra nerimta problema. Ši būklė pasireiškia, kai suvartojama kenksmingais mikrobais, toksinais, virusais ar bakterijomis užkrėsto maisto arba gėrimų. Verta žinoti, kad net jei mažas virusų ar bakterijų kiekis patenka į organizmą, tai gali sukelti ligą.
Kas vyksta organizme, kai apsinuodijama?
Patogenams patekus į organizmą, jie dauginasi, išskiria toksinus. Šie toksinai kenksmingai paveikia ne tik žarnyno audnius, bet ir kitus organus. Apsinuodijimo simptomai pasireiškia per kelias valandas. Viduriavimas, vėmimas, pykinimas, šaltkrėtis, pilvo skausmas karščiavimas, galvos skausmas – tai yra pagrindiniai apsinuodijimo simptomai.
Kokios yra apsinuodijimo priežastys?
Rankų higiena. Mokslininkai teigia, kad rankų plovimas gali apsaugoti net nuo 20% kvėpavimo takų infekcijų. Verta žinoti, kad tinkama rankų higiena padėtų išvengti perteklinio antibiotikų vartojimo. Ši problema yra glaudžiai susijusi su atsparumu antibiotikams. Remiantis pasaulio sveikatos organizacijos statistika, pateikta 2021 m. , visame pasaulyje miršta 1,8 mln. vaikų, kurie yra jaunesni nei 5 m., nuo tokių ligų kaip: viduravimas ir plaučių uždegimas.
Netinkamas maisto laikymas. Imliausi bakterijoms produktai yra tie, kuriuose gausu baltymų t.y. mėsa ir žuvis. Taigi, labai svarbu maisto produktams išlaikyti temperatūrinį režimą.
Neteisingai paruoštas maistas. Maistas, kuris buvo nepakankamai išvirtas ar iškeptas yra nesaugus dėl jame likusių bakterijų. Būtent šios bakterijos gali sukelti infekcijas.
Ką daryti apsinuodijus?
Nepkraukite organizmo. Kai organizmas kovoja su infekcija, leiskite „pailsėti“ virškinimo sistemai ir nebevalgykite. Paprastai apsinuodijus nesinori nei gerti, nei valgyti, tačiau svarbu žinoti, kad tokiu atveju yra būtina atstatyti skysčių ir druskų balansą.
Skysčių ir druskų atstatymas. Gydytojai įspėja, kad visų pirma, esant vėmimui ir gausiam viduriavimui, būtina atstatyti tiek skysčių, tiek druskų pusiausvyrą. Taigi, vėmimo ir viduriavimo atveju būtina vartoti diosmektito preparatus, kurių sudėtyje yra elektrolitai bei gliukozė (pvz. Catidral). Elektrolitai yra svarbūs tuo, jog sumažina viduriavimo sukeltos dehidratacijos riziką ir padeda atgauti normalią skysčių ir druskų pusiausvyrą. Gliukozė padeda druskoms įsiskverbti į organizmą.
Laikykitės higienos. Tam, kad užkirstumėte kelią infekcijos plitimui, po kiekvieno vėmimo, viduriavimo visuomet nusiplaukite rankas. Taip pat labai svarbus aplinkos valymas. Atlikite šaldytuvo auditą, išmeskite maisto produktus, kurie galėjo iššauktų apsinuodijimą.