Viduriavimas, vėmimas, pykinimas svaigstanti galva, karščiavimas – tai dažniausiai pasitaikantys simptomai, kuriuos teko pajusti kiekvienam, kuris bent kartą buvo apsinuodijęs maistu. Šiuos apsinuodijimo simptomus patiriame dėl to, kad mikrobai su maistu į organizmą patenka į virškinimo sistemą.
Tačiau medicinos specialistai pastebi, kad apsinuodijus nukenčia tiek skrandis, tiek žarnynas. Taip nutinka dėl to, kad kai kurie mikrobai pasilieka žarnyne gamindami toksinus, o kai kurie per kraują skverbiasi į kitus organizmo audinius. Į mūsų organizmą patekę bakterijos ar virusai dauginasi, maitinasi, taip pat išskiria nuodingas dar kitaip vadinamas toksines medžiagas. Taip palaipsniui šiomis toksinėmis medžiagomis užnuodijamas visas organizmas.
Pagrindiniai apsinuodijimo maistu simptomai
Apsinuodijus maistu pirmieji požymiai gali pasireikšti per pusvalandį ir praeiti per 1-2 valandas. Paprastai ligos trukmė svyruoja nuo vienos iki dviejų parų. Tačiau pasitaiko ir lėto progreso atvejų, kai simptomai juntami ir per keletą dienų ar savaičių. Taigi, pagrindiniai apsinuodijimo maistu požymiai:
Vėmimas
Viduriavimas
Pykinimas
Apetito stoka
Pilvo skausmai
Karščiavimas
Nuovargis
5 patarimai, ką daryti
1.Būtina atstatyti druskas
Visų pirma, esant vėmimui ir gausiam viduriavimui, gydytojai įspėja, kad būtina atstatyti tiek skysčių, tiek druskų pusiausvyrą. Paprastas vanduo šiuo atveju netinka, nes jame nėra elektrolitų bei gliukozės, kurių apsinuodijimo metu organizmas gausiai netenka. Taigi, vėmimo ir viduriavimo atveju būtina vartoti diosmektito preparatus, kurių sudėtyje yra elektrolitai bei gliukozė (pvz.Catidral). Elektrolitai yra svarbūs tuo, jog sumažina viduriavimo sukeltos dehidratacijos riziką ir padeda atgauti normalią skysčių ir druskų pusiausvyrą. Gliukozė padeda druskoms įsiskverbti į organizmą.
2.Jokių saldžių gazuotų gėrimų
Sultys, kokakola ir kiti gazuoti gėrimai turi per daug gliukozės, todėl gali sukelti hiperosmosinį viduriavimą ir dar labiau pasunkinti būklę.
3.Mineralinis vanduo – ne išeitis
Medicinos specilistai ragina neapsigauti. Atrodo, jog mineralinis vanduo turi pakankamai mineralų, tačiau vartojant mineralus be gliukozės, galima net ir padidinti viduriavimą.
4.Gerti tinkamas arbatas
Apsinuodijimo atveju reikėtų rinktis tokias arbatas, kurios turi raminamąjį skrandžio, virškinimo trakto poveikį bei antioksidacinių savybių. Taigi, labiausiai tinka gerti ramunėlių, medetkų bei šalavijų arbatos.
5.Nevalgyti
Paprastai apsinuodijus valgyti ir nesinori. Taigi, rekomenduojama leisti organizmui tiesiog pailsėti ir išsivalyti. Badaudamas organizmas atkuria natūralią mikroflorą, o virškinimo sistema paprastai atsistato per maždaug dvi paras. Taigi, pradžioje reikėtų rinktis lengvą maistą džiuvėsėlius, liesą mėsą, ryžius.