Viduriavimo priežasčių spektras yra labai įvairus: žarnyno infekcijos, maistas, alergija tam tikriems produktams, stresas, vaistai nuo vėžio, antibiotikai ar ligos. Virusai sukelia apie 80% viduriavimo atvejų.
Kai į organizmą patenka virusas ar bakterija, sukeliamas infekcinis uždegimas. Tokiu atveju, viduriavimas laikomas kaip apsauginė organizmo reakciją į ligos sukėlėją. Suaugusiųjų infekcinės kilmės viduriavimas gali trukti iki 7 dienų, vaikų – kiek ilgiau. Teigiama, kad dažniausiai užsikrečiama per nešvarias rankas. Pasirodo, virusai ir bakterijos yra itin atsparūs aplinkos poveikiui, todėl gali ilgą laiką išlikti ant paviršių.
Tam, kad būtų diagnozuotas viduriavimas, skystomis išmatomis žmogus turi tuštintis daugiau nei 3 kartus per dieną. Jei viduriavimas tęsiasi daugiau nei 4 savaites, tuomet rekomenduojama kreiptis į gydytojus. Ilgai trunkantis viduriavimas gali būti tokių ligų kaip Krono, dirgliosios žarnos sindromo, opinio kolito ar net vėžio požymis. Įdomu tai, jog Harvardo universiteto mokslininkai atlikę tyrimą, kurio imtis 6000 moterų, padarė išvadą, jog 37% moterų mentruacijų metu kankina viduriavimas.
Kokie galimi viduriavimo simptomai?
- Dažnesnis nei 3 kartai tuštinimasis skystomis išmatomis
- Pilvo skausmai
- Pilvo pūtimas
- Karščiavimas
- Kraujas, gleivės išmatose
Patarimai, ką ir kaip rekomenduojama valgyti, esant viduriavimui
- Valgykite maistą nedideliais kiekiais, kramtykite lėtai, kad neprarytumėte oro.
- Į maisto racioną įtraukite daugiau baltymų turinčio maisto, pavyzdžiui: virta jautiena, kalakutiena, vištiena, virtais kiaušiniais, ryžiais. Mėsa turi būti ruošiama be odelės.
- Jei viduriuojate nestipriai, galima valgyti ir jogurtą.
- Košes virkite vandenyje arba sultinyje, pagamintame iš liesos mėsos ar paukštienos.
- Į košes galite įdėi sviesto.
- Morkas ir bulves rekomenduojama valgyti garintas.
- Virtas kiaušinį valgyti galima be trynio.
- Patariama išgerti 8 – 10 stiklinių skysčių, tačiau karšti ir šalti gėrimai nerekomenduojami. Gerkite mažais gurkšneliais.
Ką labai svarbu žinoti?
Svarbu žinoti, jog viduriuojant sutrinka elektrolitų t.y. natrio ir kalio balansas. Dėl šios priežasties gali kilti komplikacijos, kurios pasireiškia širdies sutrikimais bei sąmonės netekimu. Mažiems vaikams viduriavimas gali sukelti itin rimtų pasekmių dėl to, kad jie greičiau netenka skysčių.
Jei vaikas viduriuoja ir atsisako gerti skysčius, gali tekti leisti skysčius į veną. Tam, kad būtų išvengta komplikacijų, rekomenduojama užklupus viduriavimui vartoti medicinos priemones su gliukoze, elektrolitais bei diosmektitu (pvz.Catidral). Šie trys komponentai atlieka labai svarbų vaidmenį, nes diosmektitas suriša toksinus, elektrolitai subalansuoja druskų kiekį organizme, o gliukozė padeda druskai įsisiurbti į organizmą.