Ligos, apie kurias moterys vengia kalbėti

TitulinisTinklaraštisMoters sveikata
Ligos, apie kurias moterys vengia kalbėti

Nemažai moterų dažniau rūpinasi šeimos narių sveikata nei savo pačių. Nedidelius negalavimus, ginekologines bėdas jos aptaria su draugėmis, užuot apsilankiusios pas gydytoją ir taip išvengusios rimtų ligų.

Įspėjantys simptomai

Ginekologinių problemų gali atsirasti bet kuriuo moters gyvenimo tarpsniu. Įvairios moteriškos bėdos sutrikdo sveikatą, neigiamai paveikia lytinius santykius ir gyvenimo kokybę.

Lytiškai plintančios infekcijos, miomos, gimdos kaklelio vėžys, kitos ginekologinės ligos dažniausiai prasideda ir vystosi be simptomų ir jas aptikti galima tik per apžiūrą ar atlikus tyrimus. Daugelį ankstyvos stadijos ligų įmanoma išgydyti, jei moterys tinkamai rūpintųsi savo sveikata ir laiku kreiptųsi į medikus.

„Kiekviena moteris privalo bent kartą per metus apsilankyti pas ginekologą pasitikrinti, net jei jaučiasi gerai ir niekuo nesiskundžia, – tvirtina Kauno centro poliklinikos vyresnioji akušerė ginekologė Dovilė Morkūnaitė-Čerekienė. – Nors pastaruoju metu situacija keičiasi, vis daugiau moterų, vos pajutusios net ir menkus negalavimus ar kokius nors neaiškius simptomus, kreipiasi į ginekologą. Profilaktiškai pasitikrinti, kai nėra jokių požymių, ateina jaunos ir 50–60 metų bei vyresnės moterys, o vidutinio amžiaus vis neranda laiko savo sveikatai.“

Dažniausiai moterys skundžiasi dėl makšties perštėjimo, niežėjimo, pakitusių makšties išskyrų, menstruacinio ciklo sutrikimų, kai vargina pilvo skausmas.

Į kai kuriuos negalavimus moterys kreipia per mažai dėmesio. Pavyzdžiui, nuolatinis pilvo pūtimas gali liudyti apie kiaušidžių uždegimą, o ilgiau užtrukęs kraujavimas per mėnesines – apie cistas gimdoje ar kiaušidėse, negydomas makšties sausumas menopauzės periodu neigiamai atsiliepia lytiniam gyvenimui, psichologinei šeimos būklei.

Pas ginekologą svarbu apsilankyti ne tik profilaktiškai pasitikrinti, bet ir atsiradus naujam seksualiniam partneriui, nes partnerių kaita kelia didesnę bakterinės vaginozės, chlamidiozės, trichomonozės riziką. Šios ligos dažniausiai vystosi be aiškių simptomų, o jas užleidus moteris gali tapti nevaisinga, gresia negimdinis nėštumas ar priešlaikinis gimdymas.

Delsti pavojinga

Itin atidžios savo sveikatai turėtų būti moterys, kurių mamos, senelės sirgo ar serga gimdos kaklelio vėžiu, nes rizika joms susirgti yra didesnė nei toms, kurių giminaites ši liga aplenkė.

„Nors moterys nuo 25 iki 60 metų amžiaus gali dalyvauti valstybės finansuojamoje gimdos kaklelio piktybinių navikų patikros programoje ir kartą per trejus metus nemokamai išsitirti, ne tiek daug jų pasinaudoja šia galimybe, – apgailestauja vyr. akušerė ginekologė D. Morkūnaitė-Čerekienė. – O juk diagnozavus ankstyvos stadijos vėžį ir laiku skyrus gydymą, moteriai suteikiamas šansas gyventi visavertį gyvenimą. Todėl raginame visas ne tik pagal programą nemokamai pasitikrinti kas trejus metus, bet jei turi lėšų susimokėti už tyrimą, tai padaryti kasmet.“

Gimdos kaklelio vėžys – klastinga liga. Jos pradžioje nebūna jokių simptomų ir moteris nė neįtaria, kad serga. Kai liga jau būna progresavusi, atsiranda nemalonių išskyrų, prasideda kraujavimas.

Delsimas, nenoras apsilankyti pas ginekologą gali kainuoti ne tik pablogėjusią gyvenimo kokybę, bet ir gyvybę, kai gimdos kaklelio vėžys būna užleistas, lieka mažai galimybių moteriai padėti.

Vėlyvų stadijų vėžys diagnozuojamas nemažai daliai moterų, kurios nereguliariai lankėsi pas ginekologą ar manė, kad prevencijos programa joms nereikalinga ir jų neužklups onkologinė liga. Ypač susirūpinti turėtų tos, kurioms kada nors jau buvo nustatyta gimdos kaklelio pokyčių arba citologiniai tyrimai rodė pakitimus.

Intymios higienos svarba

Vienas svarbiausių geros sveikatos ir puikios savijautos veiksnių – tinkama intymi higiena. Pagrindinės taisyklės paprastos: reguliariai praustis, nenaudoti odą dirginančių prausimosi priemonių, dėvėti tik medvilnines kelnaites.
„Svarbiausia yra švara. Apsiprausti reikia porą kartų per dieną – ryte ir vakare. Būtina apsiprausti prieš lytinius santykius ir po jų, nes kitaip gresia makšties infekcijos, – pataria vyr. akušerė ginekologė D. Morkūnaitė-Čerekienė. – Yra įvairių intymios higienos prausiklių, tačiau reikėtų nenaudoti kvapų, dažiklių ar nežinomų medžiagų prisotintų, o rinktis tuos, kurių sudėtyje yra gerųjų bakterijų (laktobakterijų).“

Švarios makšties iš vidaus plauti nereikia, apsiprausti pakanka išoriškai. Jei moteris nežino, kokias priemones pasirinkti, negali įsigyti specialiai intymiai higienai skirtų, geriau praustis paprastu vandeniu ir nenaudoti antibakterinių muilų, nes jie sutrikdo natūralią makšties mikroflorą.

Kūno muilų ir prausiklių pH 5,5. Makštyje esančioms laktobakterijoms reikalinga specifinė rūgštinė terpė, todėl intymiai higienai skirtų priemonių pH turi būti mažesnis – 4,5.

„Moters makšties būklė labai priklauso nuo imuninės sistemos. Susilpnėjus imunitetui sutrinka natūrali makšties mikroflora ir išsivysto grybelinė infekcija, dėl ko moteris gali susirgti vaginaline kandidoze (pienlige) ar bakterine vaginoze, – įspėja gydytoja. – Jei mityba, darbo ir poilsio režimas, fizinis aktyvumas yra ydingi, tai ne tik silpnina imunitetą, blogina bendrą savijautą, bet ir sutrikdo makšties mikroflorą, atveria kelius bakterijoms daugintis. Tada atsiranda perštėjimas, niežulys, nemalonus kvapas.“

Sausa makštis

Dalį moterų vargina makšties sausumas. Tai nėra liga, bet šis nemalonus simptomas sutrikdo intymų gyvenimą. Moteris dėl to jaučia diskomfortą, nes makštį peršti, niežti, skauda.

„Dažniausiai makšties sausumu skundžiasi moterys per menopauzę ir po menopauzės, nes šiuo gyvenimo tarpsniu mažėja moteriškųjų lytinių hormonų (estrogenų) gamyba ir dėl to makštis sausėja, – aiškina vyr. akušerė ginekologė D. Morkūnaitė-Čerekienė. – Tokiais atvejais makštį reikia drėkinti. Tam yra įvairių priemonių – gelių, žvakučių, kremų, lubrikantų, kurie padeda moteriai gyventi visavertį lytinį gyvenimą.“

Makšties sausumas daugumai moterų neseniai buvo tabu – apie tai jos nedrįsdavo kalbėti netgi su ginekologu.
„Tekdavo primygtinai klausinėti, kol pacientė pasakydavo apie ją varginančią problemą. Tačiau pastaruoju metu moterys dažniau kreipiasi pagalbos dėl makšties sausumo, – sako vyr. akušerė ginekologė. – Moterys turi ateiti pas gydytoją pasitarti, nebijoti pasakyti, ko iš jo nori, ir visada gaus specializuotą pagalbą. Nereikia kentėti nemalonių simptomų.“

Makšties sausumas gali varginti ne tik vyresnes, bet ir jaunas moteris. Taip nutinka po įvairių chirurginių intervencijų, pašalinus kiaušides – moteriškųjų hormonų šaltinį, po spindulinio gydymo ar chemoterapijos sergant onkologine liga.

VERTA ŽINOTI

  • Perkant intymios higienos priemones reikėtų atkreipti dėmesį į jų paskirtį: vienos jų palaiko makšties drėgnumą, kitos atkuria natūralią makšties bakterijų ekosistemą ar fiziologinę pH pusiausvyrą.
  • Kai makštis sausa, sutrinka jos mikroflora, sumažėja laktobakterijų, ypač padeda priemonės su laktobakterijomis ar pieno rūgštimi, kuri, kaip ir laktobakterijos, palaiko sveiką rūgštinę makšties terpę.
  • Vyresnės kaip 40 metų moterys, vartodamos tam tikrus produktus, gali padidinti sumažėjusį estrogenų kiekį. Šaltai spaustame sėmenų aliejuje yra medžiagų, panašių į moteriškuosius hormonus, tačiau gerti jo reikia dozuotai: ne daugiau kaip 1–2 valgomuosius šaukštus per dieną.
  • Per dažnai, per gausiai naudojant intymios higienos priemones galima prisidaryti žalos, todėl svarbu palaikyti pusiausvyrą. Perdėta higiena kenkia. Kai kurios moterys, siekdamos visiško švarumo pojūčio, plauna makštį, ko visiškai negalima daryti, išskyrus tuos atvejus, kai plauti makštį paskiria gydytojas gydymo tikslu.

FAKTŲ KALBA

  • akšties uždegimu yra sirgusios dauguma moterų. Apskaičiuota, kad kiekvienai moteriai mažiausiai kartą per gyvenimą buvo nustatytas makšties uždegimas.
  • Makšties infekcija – viena dažniausių priežasčių, dėl ko moterys kreipiasi į ginekologą.
  • Bakterinė vaginozė yra pati dažniausia makšties infekcijos forma. JAV kasmet dėl jos kreipiasi daugiau nei 6 milijonai moterų, Lietuvoje tikslių statistinių duomenų nėra.
  • Išorinių lytinių organų arba makšties kandidozė (pienligė) – antra pagal dažnumą makšties infekcinė liga.
  • Pienlige yra persirgusios apie 75 proc. moterų.
  • Viena dažniausių lytiškai plintančių ligų – chlamidinė infekcija.
  • Chlamidijos – bakterijos, galinčios pakenkti vaisingumui.

Rekomenduojame

Ligos, apie kurias moterys vengia kalbėti
Ovulės nuo makšties kandidozės FLUGENIL 600, 10 vnt.
Ligos, apie kurias moterys vengia kalbėti
Ovulės nuo makšties sausumo su hialurono rūgštimi FLUGENIL HYDRO, 10 vnt.
Ligos, apie kurias moterys vengia kalbėti
Drėkinantis makšties gelis be hormonų FLUGENIL, 30 ml
Ligos, apie kurias moterys vengia kalbėti
Ovulės nuo makšties infekcijos CLOGIN ELLE, 10 vnt.
Visi tinklaraščio įrašai

Susiję tekstai

Rodyti visus
Kolonoskopija. Ką būtina žinoti?
Kolonoskopija. Ką būtina žinoti?
Kaip susigrąžinti produktyvumą po atostogų?
Kaip susigrąžinti produktyvumą po atostogų?
Ko tikėtis po gimdymo?
Ko tikėtis po gimdymo?
Kaip įveikti pienligę?
Kaip įveikti pienligę?
Pienligė. Viskas, ką turite žinoti
Pienligė. Viskas, ką turite žinoti
Intymi higiena. Kas iš tiesų svarbu?
Intymi higiena. Kas iš tiesų svarbu?
Kraujavimas ne mėnesinių metu. 3 galimos priežastys
Kraujavimas ne mėnesinių metu. 3 galimos priežastys
4 menstruacinio ciklo fazės. Ką valgyti?
4 menstruacinio ciklo fazės. Ką valgyti?
Moterų cistito bei pasikartojančio cistito diagnostikos ir gydymo rekomendacijos
Moterų cistito bei pasikartojančio cistito diagnostikos ir gydymo rekomendacijos
Mėnesinės ir imuninė sistema. Kaip tai susiję?
Mėnesinės ir imuninė sistema. Kaip tai susiję?
Gimdos kaklelio vėžys. Ką privaloma žinoti kiekvienai?
Gimdos kaklelio vėžys. Ką privaloma žinoti kiekvienai?
Makšties sausumas. Kokios galimos priežastys?
Makšties sausumas. Kokios galimos priežastys?