Makšties sausumas paprastai yra siejamas su vyresnio amžiaus moterimis. Tačiau, pasirodo, tai yra vienas iš dažniausių reprodukcinio amžiaus moterų nusiskundimų. Makšties sausumas sukelia ne tik tokius nemalonius pojūčius kaip skausmą lytinių santykių metu, deginimą šlapinantis, niežėjimą, bet ir psichologines pasekmes. Dėl nuolatinio diskomforto toje vietoje normalus moters gyvenimas sutrikdomas, sumažėja lytinis potraukis, todėl tai atsiliepia tarpusavio poros santykiams.
Makšties sausumo priežastys
Sumažėjęs estrogeno kiekis. Estrogenas yra moteriškas hormonas, kurį gamina kiaušidės. Estrogenas kontroliuoja ne tik moters fizinę charakteristiką: krūtis, kūno formas, jų vystymąsi, bet ir atlieka svarbų vaidmenį menstruacijų ir nėštumo metu.
Estrogenas taip pat užtikrina ir natūralaus lubrikanto funkciją. Jis yra atsakingas, kad makšties gleivinė būtų elastinga, stora ir sutepta. Taigi, makšties sausumas dažniausiai siejamas su sumažėjusiu estrogeno kiekiu.
Estrogeno kiekis moters organizme sumažėja dėl:
• menopauzės,
• gimdymo,
• žindymo,
• chemoterapijos,
• endometriozės.
Glikogeno trūkumas. Glikogenas yra labai svarbus veiksnys sveikos makšties terpės palaikymui. Jis ne tik užtikrina apsauginį makšties barjerą nuo patogeninių organizmų, bet ir maitina pieno rūgšties bakterijas. Pieno rūgšties bakterijos yra svarbios tuo, jog sudaro sveiką makšties mikroflorą. Taigi, jei susiduriate su makšties sausumu, pirmas pasirinkimas turėtų būti priemonės su glikogenu.
Šalutinis vaistų poveikis. Medikamentai nuo alergijos, peršalimo, astmos, antihistamininiai vaistai ar antidepresantai taip pat gali būti makšties sausumo priežastis. Tačiau jokiais būdais savavališkai nenutraukite gydytojo paskirtų vaistų vartojimo prieš tai nepasitarę su specialistu.
Netinkama higiena. Makšties terpė yra rūgštinė, todėl jei tarpvietės plovimui naudojate kūno prausiklius ar kvapnius muilus, suardote jos normalų pH. Makšties prausimui naudokite tik intymios higienos prausiklius, kurių pH yra toks, kaip ir makšties terpė t.y. pH 3,8-4,5. Ginekologai taip pat rekomenduoja atkreipti dėmesį, kad prausiklio sudėtyje būtų chlorheksidino, kuris veikia kaip antiseptikas, efektyvus prieš mikrobų sukeltas bakterines infekcijas.
Stresas. Psichologiniai ir emociniai veiksniai taip pat gali sukelti makšties sausumą. Stresas ir nerimas gali sutrikdyti moters seksualinį potraukį ir paveikti kraujo tekėjimą į makštį. Taigi, nepakankama kraujotaka kai kuriais atvejais gali būti makšties sausumo priežastis.
Dehidratacija. Jei geriate per mažai vandens, sausėja ne tik kūno oda, bet ir tarpvietės. Taigi, auksinės taisyklės – išgerti 1,5-2l vandens per dieną laikytis vertėtų ne tik dėl skaisčios odos, bet ir dėl to, kad nekankintų diskomfortas toje vietoje.