Moterų vasara: intymūs rūpesčiai

TitulinisTinklaraštisMoters sveikata
Moterų vasara: intymūs rūpesčiai

Iš to džiaugsmo, kad oras pagaliau geras, o vanduo šiltas, poilsiaudamos mes dažnai per daug atsipalaiduojame ir prarandame atsargumą. Be saiko mirkstame vandenyje, o po to pernelyg ilgai būname saulėje, ir dar nepersirengusios sauso maudymosi kostiumėlio. Tuo tarpu drėgmė iš šiluma sudaro ypač palankias salygas uždegimams ir infekcijoms plisti.

ŠILUMA IR DRĖGMĖ SUDIRGINA ODĄ

Poilsis gamtoje, šalia vandens telkinių dažnai taip apsuka galvas, kad pamirštame visus protingus gydytojų patarimus, arba galvojame: jau man tai taip tikrai neatsitiks. Tačiau visada būna pirmas kartas. Ir jis gali būti labai nemalonus bei gerokai sugadinti atostogas. Kaip tokiems atvejams užbėgti už akių, primena gydytoja akušerė ginekologė Violeta Jonaitienė.

„Vasarą pacientės dažniausiai kreipiasi dėl infekcinių makšties susirgimų. Labiausiai paplitę šiuo metų laiku yra makšties uždegimai – bakterinė vaginozė ir grybelinės infekcijos (dar vadinamos kandidozėmis). Paprastai moterys su jomis grįžta iš pajūrio, kaip aš sakau su visa puokšte iškart, pavyzdžiui su lūpų pūsleline ir makšties grybeline infekcija“, – komentuoja patyrusi specialistė.

Kodėl taip atsitinka? Pasak gydytojos, viena iš priežasčių – piktnaudžiavimas saule. Ilgas buvimas joje slopina organizmo imuninės sistemos veiklą, sutrikdo jos pusiausvyrą todėl infekcijos labiau „kimba“. Ne į naudą drėgmė ir šiluma ir mūsų odai. Ilgai būnant vandens telkinyje, baseine arba pirtyje pakinta odos apsauginės savybės. Neigiamą efektą dar labiau sustiprina šlapias madymosi kostiumėlis.

Dėl šių priežasčių suardoma genitalijų srityje esančią odą dengianti lipidų plėvelė, pakinta odos pH ir ji gali sudirgti. Sudirgusi oda – puiki terpė plisti infekcinių ligų sukėlėjams, grybeliams ir bakterijoms, kurie gyvena mūsų organizme. Kandidozė pasireiškia, kai pagausėja Candida rūšių grybelių, o bakterinė vaginozė – pakitus makšties mikrofloros pusiausvyrai, kai vienų bakterijų sumažėja, o kitų padaugėja.

APIE DEPILIACIJĄ IR APATINĮ TRIKOTAŽĄ

Vasarą infekcijas gali sukelti ir netinkamai atlikta depiliacija lyties organų srityje, po kurios suerzinama oda. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą depiliacijos metodą. Nepatartina skusti skustuvu ar skutimosi mašinėle plaukelių, jeigu jie linkę įaugti į odą, nes tai gali sukelti folikulitą (plauko maišelio uždegimą). Ne visoms moterims tinka depiliaciniai kremai, jie taip pat gali sukelti odos uždegimą.

Jeigu plaukelius šaliname skutant būtina naudoti specialų skutimosi kremą, įspėja V.Jonaitienė. Daugeliui moterų odą dirgina depiliacija vašku. Po bet kokios depiliacijos praverstų pasitepti specialia raminančia odos priežiūros priemone. Taip pat neužmirškite laikytis skustuvo (skutimosi mašinėlės) higienos, naudokitės individualiu, o ne skolinkitės iš draugių ar pažįstamų.

Karštomis vasaros dienomis reikėtų vengti sintetinių higieninių įklotų. Sintetinės medžiagos esant šiltam orui dar labiau padidina drėgmę, jaučiamas diskomfortas lyties organų srityje, dėl to gali išsivystyti ir uždegimas. Todėl geriau rinktis įklotus iš natūralių medžiagų ar padengtus natūralių medžiagų sluoksniu, geriau, jeigu jie bus bekvapiai, nespalvoti, nes kvapai ir dažai gali veikti kaip alergenai.

Šiltuoju metų laiku geriau nedėvėti dirbtinio pluošto apatinio trikotažo, rinktis natūralų, taip pat atsisakyti kelnaičių su juostele. „Jas galima užsidėti kokia nors ypatinga proga, tačiau kasdieniam dėvėjimui šis modelis tikrai netinka“, – aiškina gydytoja. Taip pat nevertėtų mūvėti ir džinsų be apatinių kelnaičių. Grubus audinys greitai nutrina odą, o jai sudirgus galime sulaukti neprašytų svečių – infekcijų.

INTYMI HIGIENA: NEPERLENKITE LAZDOS

Puikus išradimas tamponai moterims suteikia galimybę bet kada naudotis visais vasaros malonumais, saugiai jaustis paplūdimyje, taip pat maudytis net ir menstruacijų dienomis. Tačiau su sąlyga, kad laikysimės tinkamos higienos. Svarbiausia tamponus keisti pakankamai dažnai. Žinoma, įtakos turi ir individualios organizmo savybės, tačiau bendrų taisyklių reikėtų laikytis.

Kokios jos? „Nors instrukcijose rekomenduojama tamponus keisti kas 3 – 6 valandas vasarą patarčiau tai daryti dažniau, kas dvi valandas. Ypač jei poilsiaujate paplūdimyje. O jei dar ir maudotės, tai ir kas valandą nebus per daug“, – primena V.Jonaitienė. Priešingu atveju susidarys palankios sąlygos veistis bakterijoms. „Kaip šiltą sriubą supylus į termosą“ – lygina pašnekovė.

Kai lauke tvyro karštis moterys turėtų skirti daugiau dėmesio ir intymiai higienai. Tai padės išvengti nemalonių pojūčių ir kvapų. Tačiau viskas sveika, kas su saiku, pastebi gydytoja. Apsiplauti lyties organus reikia kasdien, ryte ir vakare, tačiau tik ne kokiomis pakliuvo prausimosi priemonėmis, o intymiai higienai skirtais specialiais prausikliais.

Jų pH atitinka natūralų genitalijų mikrofloros balansą, jie dažniausiai būna bekvapiai. Jokiu būdu intymiai higienai netinka muilai su šarmais, jau nekalbant apie įvairius antibakterinius muilus ar prausiklius. Jeigu neturite specialių priemonių, geriau naudoti tik vandenį. V.Jonaitienės nuomone, apsiplauti išorinius lytinius organus geriau tiesiog ranka, nenaudoti skudurėlių, kempinių.

Makštį plauti galima tik tada, jeigu taip dėl vienos ar kitos priežasties paskyrė gydytojas, specialiais preparatais. Priešingu atveju galime suardyti jos mikroflorą, išderinti pH pusiausvyrą, pažeisti gleivinę. „Gamta sukūrė tobulą, natūralią makšties savaiminio apsivalymo ir apsaugos sistemą. Į ją reikėtų kuo mažiau kištis, kad jos nesuardytume“, – tikina akušerė ginekologė.

PENKTADIENIO POPIETĖS SINDROMAS

Jeigu jau atsitiko taip, kad poilsiaudamos pametėte sveiką protą ir pajutote kokius nors nemalonius pojūčius lyties organų srityje, svarbu laiku kreiptis į specialistą. „Vasarą ypač populiarus kaip aš vadinu penktadienio popietės sindromas. Po praėjusio savaitgalio malonumų prastai pasijutusios moterys dažnai visą savaitę kenčia ir neieško pagalbos, laukdamos, kol praeis savaime“, – pastebi gydytoja.

O penktadienį po pietų jos staiga susigriebia, kad prieš akis laisvadieniai, ir jeigu dabar nenueis pas gydytoją teks kankintis dvi dienas, greičiausiai negalės maudytis, eiti į pirtį. Todėl galvotrūkčiais puola į ginekologo kabinetą. Deja, dažnai jo galimybės suteikti pagalbą būtent tuo metu būna ribotos. Kai kurios pacientės ir mėnesį laukia, o tai ypač rizikinga.

„Pajutus nemalonius simptomus svarbu kreiptis kuo anksčiau, nes tada galite tikėtis greičiau pasveikti. Požymiai, kurių nepatartina igonoruoti yra perštėjimas, niežėjimas, deginimas, skausmas, skausmas šlapinantis ir bet koks kitas diskomforto jausmas lyties organų srityje. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į pasikeitusą išskyrų spalvą, konsistensiją ir kvapą“, – vardija specialistė.

Ji pastebi, kad kartais moterys be reikalo nuogąstauja dėl pagausėjusių ar pasikeitusių išskyrų, reikėtų žinoti, kad įvairiais menstruacijų ciklo tarpsniais jų pobūdis natūraliai keičiasi. Sunerimti vertėtų tada, kai jų spalva tampa gelsva ar žalsva, jos primena varškę, putas. Taip pat kai atsiranda nebūdingas stiprus kvapas (panašus į žuvies) ir nepraeina, kad ir kiek plautum.

Kas laukia, jei numosime ranka į šiuos požymius? Negydomos grybelinės ir bakterinės infekcijos gali pereiti į šlapimo pūslę ar šlapimo takus, kitus aukščiau esančius organus. Tada gydymas truks ilgai ir bus kur kas sudėtingesnis, gali kilti ir rimtesnių sveikatos problemų. V.Jonaitienė nepataria gydytis pačioms, nes panašūs simptomai gali signalizuoti ir apie kitus ginekologinius sutrikimus.

Faktų kalba

  • Moters genitalijų mikroflora labai įvairi ir skirtinga, ją sudaro nuo 5 iki 15 skirtingų rūšių bakterijų. Pagrindinės jų grupės: aerobai, anaerobai ir mielės. Makštyje gyvena 5 mikrobų grupės. Jų balansas saugo nuo infekcijų ir lytiniu keliu plintančių ligų.
  • Bakterinė vaginozė prasideda tada, kai makšties aplinka sušarmėja ir joje gyvenančios anaerobinės bakterijos pradeda intensyviai daugintis, aerobų skaičių viršydamos šimtus ir tūkstančius kartų. Ji gali sukelti rimtas komplikacijas: gimdos kaklelio uždegimą, pasikartojančias šlapimo takų infekcijas, endometritą, mažojo dubens uždegimą.
  • Pienligė (kitaip vadinama išorinių moters lytinių organų ar makšties kandidoze) – tai išorinių moters lytinių organų ar makšties gleivinės grybelinis uždegimas. Apie 75 proc. moterų bent kartą gyvenime yra sirgusios šia liga. Apie 5 proc. moterų pienligė kartojasi.
  • Ją sukelia baltasis balkšvagrybis (Candida albicans grybelis). Šis mikroorganizmas plačiai paplitęs aplinkoje. Jis aptinkamas daugumos sveikų žmonių kvėpavimo takuose, žarnyne, ant odos, taip pat apie 20 proc. sveikų moterų makštyje. Dažniausiai grybelis nesukelia jokių problemų. Kartais dėl tam tikrų priežasčių grybelis pradeda daugintis ir sukelia uždegimą.
  • Los Angeles universiteto mokslininkai nustatė, kad moterys, kurios intymias vietas prausia dušo žele ar muilu labiau rizikuoja užsikrėsti herpes ir kitomis grybelinėmis infekcijomis, išauga bakterinės vaginozės rizika. Ypač pavojingi kvapnūs prausikliai, jie pažeidžia natūralų makšties rūgštingumą (pH). Sumažėjus jam makštis praranda apsauginę funkciją.
  • Ypač pavojinga ilgą laiką būti su šlapiu maudymosi kostiumėliu tada, kai maudomės baseine. Jo vandenyje esančios cheminės dezinfekcinės medžiagos gali ypač greitai sutrikdyti makšties bakterijų pusiausvyrą. Chloras suardo ir lipidinę odą dengiančią plėvelę.
  • Vasarą nuo gybelinių infekcijų padės apsisaugoti ir tinkama mityba. Jei norime jų išvengti, gydytojai pataria naudoti mažiau saldžių produktų, ypač vaisvandenių, gaivių gėrimų su cukrumi ir saldžių kepinių. Vietoje jų geriau valgykite daugiau jogurtų.

Rekomenduojame

Moterų vasara: intymūs rūpesčiai
Ovulės nuo makšties kandidozės FLUGENIL 600, 10 vnt.
Moterų vasara: intymūs rūpesčiai
Drėkinantis makšties gelis be hormonų FLUGENIL, 30 ml
Moterų vasara: intymūs rūpesčiai
Ovulės nuo makšties infekcijos CLOGIN ELLE, 10 vnt.
Visi tinklaraščio įrašai

Susiję tekstai

Rodyti visus
Kraujavimas ne mėnesinių metu. 3 galimos priežastys
Kraujavimas ne mėnesinių metu. 3 galimos priežastys
4 menstruacinio ciklo fazės. Ką valgyti?
4 menstruacinio ciklo fazės. Ką valgyti?
Moterų cistito bei pasikartojančio cistito diagnostikos ir gydymo rekomendacijos
Moterų cistito bei pasikartojančio cistito diagnostikos ir gydymo rekomendacijos
Mėnesinės ir imuninė sistema. Kaip tai susiję?
Mėnesinės ir imuninė sistema. Kaip tai susiję?
Gimdos kaklelio vėžys. Ką privaloma žinoti kiekvienai?
Gimdos kaklelio vėžys. Ką privaloma žinoti kiekvienai?
Makšties sausumas. Kokios galimos priežastys?
Makšties sausumas. Kokios galimos priežastys?
Mažakraujystė ir nėštumas
Mažakraujystė ir nėštumas
Sportas moterims. Kokie privalumai?
Sportas moterims. Kokie privalumai?
Mėnesinės ir sportas. Ką būtina žinoti?
Mėnesinės ir sportas. Ką būtina žinoti?
Realybė šokiruoja: dažniausiai moterys nukenčia nuo intymaus partnerio
Realybė šokiruoja: dažniausiai moterys nukenčia nuo intymaus partnerio
Patarimai moterims. Kuo naudingos atostogos ir kaip joms pasiruošti?
Patarimai moterims. Kuo naudingos atostogos ir kaip joms pasiruošti?
Kraujavimas po gimdymo
Kraujavimas po gimdymo