Nelaukiamiausia viešnia

TitulinisTinklaraštisMoters sveikata
Nelaukiamiausia viešnia

Intymių vietų infekcijos statistiškai gyvenime aplanko kiekvieną moterį. Ir nors visuomenėje apie intymias ligas kalbėti tabu, sveikata turėtų būti aukščiau apkalbų lygio. Ar bent žinai, kur užsikrečiama infekcijomis, kaip jas atpažinti ir kada be gydytojo pagalbos nepasieisi? Pats metas sužinoti, su kokiomis rizikomis net neįtardama susiduri kiekvieną mėnesį, nes nežinojimo padariniai gali būti labai skaudūs.

Kaip atpažinti infekciją?

Yra įvairiausių priežasčių, kodėl moteriškų lytinių organų mikroflora gali nusilpti. Ją keičia imunitetą silpninantys vaistai, kontraceptikai, infekcinės ligos, antsvoris, plovimas antiseptiniais tirpalais, tamponai, įklotai, sintetinis apatinis trikotažas ir kiti veiksniai. Žinoma, vienos merginos linkusios į ginekologines ligas, o kitoms polinkis į jas genetiškai mažesnis. Mėgstama manyti, kad ginekologinėmis ligomis serga tik daug lytinių partnerių turinčios merginos, tačiau tai – visiška netiesa. Tokios ligos kaip pienligė ir bakterinė vaginozė – ne lytiškai plintančios, bet rizika jomis susirgti gali padidėti, kai partnerių turima daugiau.

Dažniausiai merginos ir moterys serga kolpitu – makšties gleivinės uždegimu. Infekcijos į lytinius organus gali patekti nuo išorinių lytinių organų, su iš gimdos ištekančiomis infekuotomis išskyromis, lytinių santykių metu. Dar vienas galimas infekcijos kelias – dėl traumos pažeidus makšties vientisumą ar patekus svetimkūniui. Ligai išsivystyti turi reikšmės organizmo imuniteto defektai ar susilpnėjimas, bendra ir vietinė antibiotikų terapija, lėtinės ligos. Taip pat asmeninės higienos stoka, dažnas lytinių partnerių keitimas ar makšties plovimas įvairiais šarminiais muilais, kai išplaunamos ir natūralios makšties terpės saugotojos – laktobacilos.

Ar įmanoma apsisaugoti?

Didelę merginų ir moterų išorinių lytinių organų uždegimų dalį sudaro vadinamosios vaginozės – būsenos, kai, susidarius palankioms sąlygoms, mikroorganizmai, kurių natūraliai yra makštyje, sparčiai dauginasi ir išplinta. Tuomet atsiranda patologinių išskyrų. Kita dažnai pasitaikanti liga – vulvitas. Tai išorinių moters lytinių organų uždegimas. Juo dažniausiai sergama iki lytinio subrendimo, kai organizme kinta hormonų pusiausvyra. Ligą gali sukelti ir asmens higienos taisyklių nesilaikymas, ypač mėnesinių metu. Vulvitas gali būti ir alerginės kilmės, jeigu nešiojami sintetiniai apatiniai baltiniai, biologiškai veiklūs skalbimo milteliai, šarminės prausimosi priemonės. Su šia liga negalima juokauti. Negydomi nespecifiniai vaginitai gali būti gimdos kiaušidžių ar kiaušintakių uždegimų priežastis. Jie gali komplikuotis, o uždegimų metu atsiradusios sąaugos gali sukelti nevaisingumą.

Daug dėmesio tiek sergant įvairiomis vulvos ligomis, tiek ir esant vulvos gleivinės išsausėjimui bei uždegimui, turėtum skirti tinkamoms higienos priemonėms. Priemonės, skirtos kasdienei sveikos odos priežiūrai – šarminis muilas, dezodoruoti prausikliai, kvapnūs įklotai – nėra pritaikytos kasdienei intymiajai merginų higienai. Kadangi makšties pH yra rūgštesnė nei sveikos odos, visos priemonės, subalansuotos sveikai odai, keičia makšties pH ir pažeidžia natūralų apsauginį gleivinės sluoksnį. Todėl ilgalaikis išorinių lytinių organų prausimas tokiomis priemonėmis gali sukelti makšties gleivinės išsausėjimą ir uždegimą. Vietoje jų turėtum rinktis specialiai intymiai higienai pritaikytus prausiklius.

Kada kreiptis į gydytoją?

Yra keli atvejai, kuomet turėtum be abejonių užsirašyti vizitui pas savo ginekologę. Tai yra, jeigu niekada prieš tai nesirgai makšties infekcija. Tokiu atveju gydytoja nustatys uždegimo priežastį ir patars, kaip ateityje atpažinti infekcijų simptomus. Taip pat, jeigu prieš tai buvai susidūrusi su infekcijomis, tačiau šį kartą ji pasireiškia kitaip ir tiksliai nežinai, kokio tipo infekcija tai galėtų būti. Taip pat būtinai nueik į konsultaciją, jeigu prieš tai turėjai intymių ryšių su keletu partneriu arba nauju vaikinu, nes tuomet gali būti užsikrėtusi lytiniu keliu plintančia infekcija. Kai kurie jos pažymiai panašūs, tad atskirti infekcijos kilmę be gydytojo pagalbos gali būti sudėtinga.

Nesidrovėk gydytojui papasakoti visų nemalonių simptomų, kuriuos jauti. Taip pat neslėpk, jeigu prieš tai turėjai makšties uždegimų, lytiniu keliu perduodamų infekcijų, nesaugių lytinių santykių ir kitų veiksnių, kurie padėtų atpažinti infekcijos kilmę. Nepamiršk gydytojo paklausti, kas tave neramina. Kokius požymius toliau turėtum stebėti, kaip tiksliai vartoti vaistus, ką daryti, jeigu simptomai atsinaujintų ir po gydymo, ar seksualiniam partneriui taip pat reiktų išsitirti. Tuomet galėsi būti rami dėl nesikartojančių infekcijos požymių ateityje.

Štai keletas patarimų, kaip gali užkirsti kelią lytinių organų uždegimui:

 1. Intymiai zonai naudok specialius prausiklius.
  Daugelis muilų ir prausiklių yra šarminiai, jų pH siekia apie 10 arba neutralūs odai – pH 7. Tuo tarpu intymios zonos pH yra 3,8 – 4,5. Dėl šio neatitikimo turėtum naudoti specialius prausiklius intymiai zonai.
 1. Intymią zoną plauk bent kartą per dieną.
  Intymią zoną turėtum plauti bent kartą per dieną. Tuomet, kai sergi mėnesinėmis, plauk intymią zoną bent du kartus, o dar geriau – kiekvieną kart pasikeičiant įklotą ar tamponą. Jei kaskart apsiprausti sąlygų nėra, naudok intymios higienos servetėles.
 1. Visada turėk švelnų ir sausą intymios zonos rankšluostį.
  Rankšluostis, kurį naudoji po intymios zonos apsiprausimo, turi būti sausas ir švelnus. Turėtum keisti rankšluostį kas 2 – 3 dienas. Juo naudotis gali tik tu!
 1. Nešiok natūralaus pluošto kelnaites.
  Natūralaus pluošto, pavyzdžiui, medvilnės ar bambuko, kelnaitės leidžia odai kvėpuoti ir geriau sugeria drėgmę. Tuo tarpu sintetinės kelnaitės neleidžia orui cirkuliuoti, todėl padidėja drėgmė, atsiranda labai palanki terpė kenksmingų bakterijų augimui, kurios skatina uždegimus. Dėl to įprastą dieną rinkis natūralaus pluošto apatinį trikotažą.
 1. Rinkis natūralius kasdienius įklotus.
  Ginekologai nerekomenduoja nešioti kasdienių įklotų, ypač jei jie yra pagaminti iš sintetinio pluošto, kvepiantys. Jie gali sukelti alergiją, o dėl jų nešiojimo gali padažnėti infekcijos. Jei negali išsiversti be kasdienių įklotų, rinkis natūralius, laidžius orui, kokybiškus įklotus. Tai nėra ta prekė, kurios sąskaita galėtum sutaupyti.
 1. Menstruacijų metu higieninius paketus keisk kas 2-4 val.
  Su vienu paketu neturėtum išbūti ilgiau nei 4 valandas. Tokiu atveju nesijausi gaivi ir švari, be to, dėl šilumos, sintetinių medžiagų, kurios nėra laidžios orui ir drėgmės, paketuose jau po 20 min. pradeda daugintis bakterijos. Kuo ilgiau išbūsi su tokiu paketu, tuo daugiau bakterijų atsiras, o tai jau gali sukelti odos sudirgimą ar infekciją. Jei kaskart nešiojant paketus jautiesi nemaloniai, nepatogiai, sudirgsta oda, reiškia, kad jie tau netinkami. Tokiu atveju išbandyk plonesnius, švelnesnius, kitokios sudėties paketus.
 1. Venk karštų vonių, plaukimo baseinų, SPA centrų.
  Grybeliai gerai dauginasi šiltoje drėgnoje aplinkoje, o viešose maudymosi vietose gali tykoti ypač daug infekcijų.

Autorė: Živilė Kareivaitė, Panelė, 2016 m.

Rekomenduojame

Nelaukiamiausia viešnia
Dieniniai paketai Lady ANION Day use
Nelaukiamiausia viešnia
Naktiniai paketai Lady ANION Night use
Nelaukiamiausia viešnia
Įklotai su sparneliais Lady ANION Dayliner
Visi tinklaraščio įrašai

Susiję tekstai

Rodyti visus
Pienligė. Viskas, ką turite žinoti
Pienligė. Viskas, ką turite žinoti
Intymi higiena. Kas iš tiesų svarbu?
Intymi higiena. Kas iš tiesų svarbu?
Kraujavimas ne mėnesinių metu. 3 galimos priežastys
Kraujavimas ne mėnesinių metu. 3 galimos priežastys
4 menstruacinio ciklo fazės. Ką valgyti?
4 menstruacinio ciklo fazės. Ką valgyti?
Moterų cistito bei pasikartojančio cistito diagnostikos ir gydymo rekomendacijos
Moterų cistito bei pasikartojančio cistito diagnostikos ir gydymo rekomendacijos
Mėnesinės ir imuninė sistema. Kaip tai susiję?
Mėnesinės ir imuninė sistema. Kaip tai susiję?
Gimdos kaklelio vėžys. Ką privaloma žinoti kiekvienai?
Gimdos kaklelio vėžys. Ką privaloma žinoti kiekvienai?
Makšties sausumas. Kokios galimos priežastys?
Makšties sausumas. Kokios galimos priežastys?
Mažakraujystė ir nėštumas
Mažakraujystė ir nėštumas
Sportas moterims. Kokie privalumai?
Sportas moterims. Kokie privalumai?
Mėnesinės ir sportas. Ką būtina žinoti?
Mėnesinės ir sportas. Ką būtina žinoti?
Realybė šokiruoja: dažniausiai moterys nukenčia nuo intymaus partnerio
Realybė šokiruoja: dažniausiai moterys nukenčia nuo intymaus partnerio