Kolonoskopija – tai storosios žarnos tyrimas naudojant endoskopą. Šiuo tyrimu galima nustatyti storosios žarnos ligas, sutrikimus. Svarbu tai, kad kolonoskopija leidžia anksti fiksuoti pakitimus. Paprastai ši procedūra trunka nuo 30 iki 60 minučių.
Kada reikalinga kolonoskopija?
Pasak medicinos specialistų, kolonoskopija skiriama pacientams, kurie identifikuoja tokius simptomus kaip:
- kraujavimas iš žarnyno,
- svorio kritimas be priežasties,
- geležies stokos mažakraujystė,
- nuolatinis viduriavimas,
- dažnas vidurių užkietėjimas,
- nepaaiškinami pilvo skausmai,
- teigiamas slapto kraujo išmatose tyrimo atsakymas (pagal kolorektalinio vėžio prevencijos programą).
Ar kolonoskopija skausminga?
Neretu atveju storojo žarnyno tyrimas yra skausmingas. Taip yra todėl, nes kolonoskopijos pradžioje yra pučiamas oras, o šiuo metu tikėtinas raižymo, tempimo ir veržimo pojūtis. Procedūros eigoje endoskopu atidžiai apžiūrima storoji žarna, o pro jos linkius prietaiso praeinamumas gali būti sudėtingas ir skausmingas. Be to, jei turėjote Cezario pjūvio operaciją, atvirą ar laparoskopinę operaciją, tuomet, tikėtina, kad ir tyrimo eiga bus sunkesnė.
Taigi, kolonoskopija gali būti atliekama tiek su nejautra, tiek be nejautros. Jei tyrimas atliekamas su anestezija (nejautra), tuomet išvengiama diskomforto, streso, skausmo ar spaudimo jausmo. Pasirinkus procedūrą su nejautra, tyrimą atlikti paprasčiau ir greičiau. Jos metu pacientas miega, atpalaiduojami raumenys, todėl gydytojas gali geriau apžiūrėti storosios žarnos gleivinę.
Būtina žinoti, kad jei kolonoskopija atliekama su anestezija, tuomet reikia atvykti į procedūrą su lydinčiu asmeniu, nes po tyrimo draudžiama vairuoti transporto priemonę.
Tyrimui būtina pasiruošti atsakingai
Net apie 30% kolonoskopijų turi būti pakartotos dėl netinkamo žarnyno išvalymo. Kadangi storajame žarnyne lieka suvirškinto maisto, formuojasi išmatos, todėl tinkamas žarnyno išvalymas yra būtinas.
Kitu atveju, storojo žarnyno apžiūra gali būti netiksli, nes nebus galimybės pastebėti gleivinės pakitimų, polipų, adenomų, arba gydytojas gali paprašyti atvykti kitą kartą. Būtina žinoti, jog daugeliu atvejų storosios žarnos vėžys išsivysto iš nepiktybinių darinių t.y. polipų ir adenomų.
Taigi, tinkamas žarnyno paruošimas yra svarbus dėl to, kad neidentifikuotas darinys po maždaug 10 metų gali progresuoti į onkologinę ligą. Kuo anksčiau polipai randami, tuo anksčiau ir pašalinami, taip užkertant kelią rimtai ligai.