Ar mėnesinių ciklas privalo trukti lygiai 28 dienas?
Mėnesinės vyksta cikliškai, maždaug 21-35 dienų intervalu. Taigi, klaidinga manyti, kad mėnesinių ciklas turi trukti lygiai 28 dienas.
Kiek paprastai trunka mėnesinės?
Paprastai jos trunka apie 5 dienas.
Kiek kraujo netenkame per mėnesines?
Mėnesinių metu netenkama vidutiniškai 100ml kraujo.
Kodėl mėnesinės dingsta?
Visų pirma, mėnesinės gali dingti dėl nėštumo. Tačiau priežasčių, žinoma, gali būti ir daugiau. Jeigu aktyviai užsiimate sportu, menstruacijos gali vėluoti dėl per didelio fizini krūvio. Kita galima priežastis – stresas. Jei išgyvenote stiprias emocijas (egzaminas, gyvenamosios vietos ar darbo pakeitimas, išsiskyrimas), tikėtina, kad tai gali paveikti mėnesinių ciklą. Mitybos įpročių pakeitimas, dieta, svorio netekimas taip pat gali prisidėti prie mėnesinių dingimo.
Kada rekomenduojama atlikti nėštumo testą?
Nėštumo testą rekomenduojama atlikti mėnesinėms vėluojant 10 dienų.
Kodėl būtent šiomis dienomis padidėja infekcijos rizika?
Ginekologė doc. dr. Regina Mačiulevičienė įspėja, kad: “Būtent šiomis dienomis moters organizmas (ypač lytiniai organai) yra imlesni įvairiems susirgimams. Gimdos kaklelio kanalas kiek prasiplečia ir atveria jo barjerą sudarantį gleivių kamštį. Makštyje esantys patogeniniai mikrobai gali lengviau patekti į gimdą ir pilvo ertmę. Todėl šiuo laikotarpiu labia svarbu tinkama higiena”.
Kas kiek laiko rekomenduojama praustis mėnesinių metu?
Praustis rekomenduojama ne rečiau kaip 2-3 kartus per parą.
Mėnesinių metu praustis duše ar vonioje?
Šiomis dienomis labiau tinka dušas, maudynes vonioje reikėtų atidėti.
Ar intymiai higienai tinka muilas?
Ne, nes naudojant muilą šarminama lytinių organų gleivinė, skatinamas kenksmingų bakterijų dauginimasis, paskatinamas grybelinių infekcijų atsiradimas. Intymios higienos prausimui rekomenduojama naudoti priemones, kurių sudėtyje yra ne tik natūralių medžiagų tokių kaip: pieno rūgštis, ramunėlės, medetkos, bet ir chlorheksidino (pvz. Clogin). Chlorheksidinas yra antiseptikas. Olandų mokslininkai įrodė, kad chlorheksidinas yra saugi ir veiksminga antibakterinė priemonė.
Kada gali atsirasti uždegiminės reakcijos?
Būtinai atkreipkite dėmesį, ar Jūsų naudojami higieniniai paketai yra laidūs orui. Jei higieniniai paketai nėra laidūs orui, menstruacijų metu juose jau po 15 min. pradeda daugintis bakterijos. Dėl šios priežasties atsiranda tikimybė iššaukti uždegiminę reakciją. Be to, dėvint tokius paketus greitai atsiranda nemalonus kvapas. Taigi, ginekologai rekomenduoja naudoti kuo natūralesnius, pavyzdžiui su medvilnės sluoksniu, būtinai laidžius orui ir turinčius anijoninę juostelę, pagamintą iš turmalino kristalo, kuri neutralizuoja nemalonų kvapą (pvz. Lady Anion).
Kas kiek laiko reikia keisti higieninius paketus?
Visų pirma, higieninių paketų keitimo dažnumas priklauso nuo išskyrų kiekio per menstruacijas, bet juos reikėtų keisti ne rečiau kaip kas 4 valandas.
Parengta pagal doc. dr. Regina Mačiulevičienės straipsnį “Ginekologo patarimai moters intymiai higienai”