Svarbu žinoti tai, jog makšties ir vulvos pH skiriasi. Moksliniai tyrimai rodo, jog vulvos pH svyruoja tarp 3,5 – 4,7. Tuo tarpu makšties pH priklauso nuo moters amžiaus bei menstruacinio ciklo fazės. Taigi, makšties mikroorganizmų ir bakterijų terpės (mikrobiotos) sudėtis kinta. Tai reiškia, kad vaikystėje, reprodukciniu bei menopauzės laikotarpiu mikrobiota yra skirtinga.
Pavyzdžiui, mergaičių ikimenstruaciniu laikotarpiu makšties pH yra neutralus t.y. 7, sveikos moters reprodukciniu laikotarpiu makšties pH 3,8-4,4, o menopauzės metu išskiriami keli intervalai 4,5-5 arba 6,5-7, nes tai priklauso nuo to, ar moteris turėjo pakaitinę hormoninę terapiją. Įdomu tai, jog remiantis mokslinėmis studijomis, skirtingų etninių grupių mikrobiota taip pat gali skirtis.
Kodėl būtina intymi higiena?
Sveikos moters maktšies terpė yra rūgštinė, nes didžiąją bakterijų populiacijos dalį sudaro laktobacilos. Rūgštinė terpė atlieka ir higieninį vaidmenį, nes taip užkertamas kelias daugintis bakterijoms, kurios sukelia uždegimus, bakterinę vaginozę. Kadangi makštis išsiplauna pati, todėl plauti reikia tik išorinius lytinius organus t.y. vulvą.
Kasdienė intymi higiena yra svarbi, nes lytiniai organai yra palanki terpė daugintis blogosioms bakterijoms. Tai yra vieta, kur šilta, drėgna, kaupiasi prakaitas, kiti skysčiai. Be to, išeinamoji anga yra arti makšties, todėl rizika patekti bakterijoms dar padidėja.
Mėnesinių metu moters organizme nukrinta estrogeno kiekis. Dėl šios priežasties laktobacilų populiacija makštyje taip pat sumažėja. Tai lemia ir makšties pH pokyčius. Makšties pH siekia 5,5-6, todėl terpė tampa šarmingesnė. Šarminis pH paveikia ir makšties atsparumą blogosioms bakterijoms, todėl atsiranda didesnė tikimybė išplisti uždegimams.
Menopauzės metu moters organizme vyksta stiprūs hormoniniai pokyčiai. Dėl šios priežasties makštis tampa jautresnė ir sausesnė. Taigi, šiuo periodu taip pat labai svarbu pasirinkti tinkamas intymios higienos priemones, kurios neišbalansuotų pH ir makšties floros.
7 patarimai, kaip praustis
- Lytinius organus rekomenduojama prausti kasdien – ryte ir vakare.
- Mėnesinių metu praustis reikėtų dažniau.
- Geriausia naudotis dušu, nes vanduo su visais nešvarumais iškart nuteka.
- Jei maudotės vonioje, tokiu atveju, po procedūros pasinaudokite dušu, kad neliktų bakterijų intymiose zonose.
- Kempinės reikėtų atsisakyti, nes joje kaupiasi bakterijos, todėl saugiausia praustis ranka.
- Medicinos specialistai primena, kad dėl moters anatomijos itin svarbu laikytis taisyklingos apsiprausimo ir šluostymosi higienos. Taigi, tam, kad iš išangės į makštį nepakliūtų bakterijų, reikia braukti nugaros link.
- Intymiai higienai naudokite švelnius prausiklius, kuriuose nėra muilo, alkoholio, parabenų, dažiklių ar tokių sulfatų kaip SLS bei SLES. Svarbu žinoti, kad šios sudėtinės dalys gali išbalansuoti makšties pH, sukelti dirginimą, paskatinti mikro įtrūkimus, sukurti palankią terpę infekcijoms, taip pat išprovokuoti net dermatitą ar egzemą.
Tinkamas pasirinkimas kasdienei intymiai higienai – Flugenil švelnus prausiklis. Svarbu tai, kad Flugenil nėra kosmetika, o medicinos priemonė. Tai reiškia, kad šiam prausikliui yra taikomi aukštesni kokybės standartai nei kosmetikai. Jo sudėtyje gausu juodųjų serbentų, kurie pasižymi priešuždegiminiu, priešalerginiu bei niežėjimą slopinančiu efektu.