Nepaisant to, kaip gerai pažįstame savo kūną, netikėtai pasirodžiusios kraujo dėmės apatiniuose sukelia nerimą. Priežasčių spektras gali būti platus ir žinoti apie jas būtina, o ypač apie neįprastas. Taigi, išskiriame 3 netipinio kraujavimo priežastis: ovuliacija, anovuliacija bei ankstyvas nėštumas.
Anovuliacija
Anovuliacinis kraujavimas apibūdinamas kaip netipinis kraujavimas iš gimdos. Teigiama, jog iki visiškos brandos menstruacinis ciklas gali būti anovuliacinis. Tokiu atveju mėnesinės pasižymi gausesniu arba mažesniu kraujavimu, jos gali būti nereguliarios.
Verta žinoti, jog per mėnesines pašalinamas ne tik kraujas, bet ir endometriumas t.y. gimdos gleivinė. Ji palaipsniui atsisluoksniuoja ir išskiriama. Šis procesas gali būti lėtas, tad tepliojimas prieš ar po mėnesinių rudomis kraujingomis išskyromis reiškia, jog ir menstruacijos gali užtrukti ilgiau. Taigi, brendimo laikotarpiu nereikėtų išsigąsti, nes tai kintantis procesas.
Kas sukelia anovuliaciją?
Paprastai anovuliacija atsiranda dviejuose kraštutiniuose mentruacinio ciklo etapuose: paauglystėje bei perimenopauzės metu. Paauglystėje vyksta brendimo periodas, kuomet aktyviai gaminasi hormonas estrogenas, o perimenopauzės metu pastebimas estrogeno ir progestereno disbalansas. Nutukimas bei policistinių kiaušidžių sindromas taip pat išskiriami kaip dažna anovuliacinio ciklo priežastis.
Tačiau medicinos specialistai fiksuoja, jog fiziniai ir psichologiniai stresoriai yra dažna anovuliacijos priežastis. Jei teko praleisti daugybę bemiegių naktų ruošiantis egzaminui, intensyviai sportuoti, ilgai keliauti ar sirgti, ovuliacija slopinima, nes sutrikdomas hormonų balansas.Paprastai praleidus vieną ar du ciklus kūnas susireguliuoja ir vėl grįžtama į reguliarų ciklą.
Ovuliacija
Kiaušidėms išleidus kiaušinėlį į kiaušintakį, įvyksta ovuliacija. Dažniausiai šis procesas įvyksta maždaug 14 ciklo dieną. Žinoma, tai priklauso ir nuo individualaus menstruacijų ciklo, jis gali būti ir trumpesnis, ir ilgesnis. Tepliojimas gali atsirasti per 12-24 valandų laikotarpį, kuomet gali įvykti apvaisinimas. Tačiau tik apie 2% moterų pastebi rausvas dėmes. Dažniausiai šiuo periodu išskyros yra šviesios ir gausios, o tai yra moters vaisingumo laikotarpis.
Ankstyvasis nėštumas
Implantacinis kraujavimas yra vienas iš nėštumo požymių, kuris būdingas 30% moterų. Šis kraujavimas atsiranda panašiu metu, kuomet turi prasidėti įprastos mėnesinės, tačiau tuo metu embrionas prisitvirtina gimdos gleivinėje. Implanatcinio kraujavimo saplva gali būti rausva, ruda arba raudona, o trukmė 1-2 dienos.
Kada kreiptis į medikus?
Vienkartinis mėnesinių ciklo pasikeitimas nereiškia, kad turite didelių sveikatos problemų. Tačiau nenumokite ranka, nes neciklinis kraujavimas gali byloti apie labai rimtas ligas, tokias kaip: endometriozė. Tad jei kraujavimas ne mėnesinių metu kartojasi ir jaučiate kitus simptomus tokius kaip: pilvo skausmas, skausmingi lytiniai santykiai, pakitusios išskyros, būtinai apsilankykite pas ginekologą.